Pendik escort

LG Gram 14 (2020) Core i7 Dizüstü Bilgisayar İncelemesi

LG Gram 14 piyasadaki en hafif “büyük ekranlı” dizüstü bilgisayar. Peki size en uygunu mu?

Hafif olsun ama güçlü de olsun diyorsanız, LG Gram serisi bu zor dengeyi en iyi kuran taşınabilir bilgisayar serisi belki de.

Bu serinin yeni üyesi LG Gram 14 2020 (14Z90N-N.APS7U1, Core i7, 16GB 512GB) fiyat olarak ABD’de 1290 dolardan satışa sunulmuş durumda.

LG Gram 14’ün kasası magnezyum alaşımlı, bu da hem çok kaliteli gözükmesini sağlıyor hem de kendine münhasır o mat gri rengini veriyor.

14 inç ekrana sahip olmasına rağmen Gram 14 bir kilodan daha hafif. 15 inç versiyonu 1,15 kg iken, 17 inçlik dev versiyon ise sadece ama sadece 1,35 kg!

323x209x16,8 mm boyutları ise pek küçük sayılmaz açıkçası. Bu da avucunuzun alt kısmını dayamak için yeterli bir alan sunmasını sağlıyor. Ancak, bazı bayan arkadaşlar el çantama atıp dizüstünü çıkayım diye düşünüyorsa, çantaya sığdıramayabilirler açıkçası.

Donanım Özellikleri ile İddialı!

LG Gram 14 2020 10. jenerasyon i7-1065G7, 16GB LPDDR4X RAM ve 512GB SkHynix HFS512GD9 SED (Self-encrypted Drive) NVMe SSD disk barındırıyor. Pil boyutu ise 72WHr.

İşlemcisi 10 nanometre mobil işlemcilerin ilk örneklerinden ve bu özelliği nedeniyle az ısınıp daha yüksek hızlara çıkabiliyor.

LG Gram 14’ün ekranı ise 14 inçlik IPS teknolojili, LG’nin kendisi tarafından üretilen bir ekran. Ekran parlak olması nedeniyle kontrast olarak başarılı ancak aydınlık ortamlar için pek uyun sayılmaz. Uygun ışık koşullarında renkler ve görüş açıları gayet başarılı.

Ram 8 Gb ve  malesef tek bir hafıza slotu olması ve mevcut ram’in de bu slota kaynaklanmış olması nedeniyle ram yükseltmesi mümkün değil. Daha yüksek ram’e ihtiyaç duyanlar için bu hiç de iyi bir haber değil açıkçası.

En yakın rakibi Dell XPS 13 ile karşılaştırıldığında, sağladığı iki kat daha fazla sayıdaki giriş/çıkış portları ve slotları ile öne çıkıyor LG Gram. İki USB portu, bir Thunderbolt 3 konektörü, bir audio jack, bir microSD kart slotu ve bir hatta bir HDMI çıkışı gayet iyi özellikler açıkçası. Bu da yetmezmiş gibi, ilave bir Gigabit Ethernet adaptörü ve bir de güç butonuna entegre bir parmak izi okuyucu da bulunmakta! Bu arada Wifi 6 özellikli olduğunu belirtmeyi de unutmayalım.

“LG Gram 14” Apple MacBook Air, Dell XPS 13 ve Lenovo Thinkpad X390’e karşı

Bilgisayarın pil ömrü ise kategorisindeki en iyilerden biri. Rakipleri olarak Apple MacBook Air, Dell XPS 13 ve Lenovo Thinkpad X390’ı sayabiliriz.

MacBook Air 1700 dolarlık fiyat ile daha pahalı olmasına rağmen, daha uzun pil ömrü, iki kat daha fazla ram ile hard disk ve daha yüksek çözünürlüklü bir ekran sunmakta. Buna karşılık daha az çıkış/port sunmakta ve 300 gram daha ağır.

Dell XPS ise biraz daha ucuz (1150 USD), ilave olarak USB Type-C portu var ve daha kompakt. Ama HDMI portu yok, pili daha küçük, İşlemcisi daha eski olan 14 nanometre teknolojili ve daha ağır LG Gram’a göre.

Lenovo 1100 dolarlık fiyatıyla daha ucuz, daha fazla USB portu var ve gömülü 4G LTR modeme sahip.  Ancak LG Gram’dan daha ağır.

Sonuç olarak LG Gram 14 fena sayılmayan özellikleri ile ön plana çıkarken, beklentileri önemli oranda karşıladığını ifade edebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir