Pendik escort

Apple “MacOS 11 Big Sur” ile Gelen Yeni Özellikler!

Apple’ın macOS 10.16 yerine olarak adlandırılmasına yol açacak kadar önemli bir güncelleme olan , önemli tasarım değişiklikleri, özellik güncellemeleri ve yeni uygulama ince ayarları sunmayı hedefliyor. Gelin öne çıkan yeni özelliklere biraz göz atalım:

Yeni Tasarım: macOS Big Sur, macOS arayüzünü, Apple’ın genel stratejisine uygun şekilde hem yeni hem de tanıdık bir tasarımla revize etmiş. Pencerelerin görünümü yumuşatılırken, yuvarlak kenarlarla daha temiz bir görünüme kavuşmuş. Tasarım kapsamında yeni simgeler eklenirken, menü çubuğu da daha kullanışlı olacak şekilde yeniden tasarlanmış. Genel anlamda, tek tek bakıldığında her biri küçük değişikler olsa da hep birlikte gözle görülür fark yarattıklarını söyleyebiliriz.

Kontrol Merkezi: Kullanışlı Mac işlevlerini menü çubuğundan sadece tek bir tıkla erişmemizi sağlayan yeni bir Kontrol Merkezi Big Sur’un yeniliklerinden. WiFi, AirDrop, Bluetooth, ses seviyesi, ekran ve klavye parlaklığı için hızlı erişim denetimlerinin yanı sıra Karanlık Mod, Gerçek Ton ve Gece Kaydırma gibi seçenekler için geçiş imkanı bulunmakta. Ayrıca istediğiniz şekilde özelleştirme de yapılabilmekte.

Bildirim Merkezi: Bildirim Merkezi, Apple’ın widget’ları yeniden tasarlaması ve bildirimlerin çalışma şeklini değiştirmesiyle, macOS Big Sur’daki en büyük tasarım güncellemelerinden biri olmuş durumunda. Görsel bileşenler (butonlar, widget’lar, vb.), iOS 14’te görsel bileşenleri ile daha yakından eşleşir hale gelmiş; özelleştirilebilir boyutlar ve güncellenmiş bir görünüme sahipler artık. Bildirimler de artık uygulamaya göre gruplandırılıyor, bu da onları daha okunabilir hale getiriyor. Bildirimlerin yanı sıra posta uygulamasını açmadan e-posta yanıtlama gibi önemli yeni olanaklar da sunulmakta.

Safari Özelleştirme: Apple’ın sunduğu seçeneklerinden birini veya kendi fotoğrafınızı/ arşiv resminizi seçerek macOS Big Sur’da Safari için bir duvar kağıdı ayarlayabilirsiniz. Safari başlangıç​​sayfasına Sık Kullanılanlar, Sık Ziyaret Edilen Web Siteleri, Siri Önerileri, Okuma Listesi, iCloud Sekmeleri ve yeni Gizlilik Raporu’nu da ekleyebilirsiniz, böylece en çok kullandığınız Safari işlevlerine daha kolay erişebilirsiniz.

Safari Gizlilik Raporu: Gizlilik Raporu, Safari’nin hangi izleyicilerin sizi web’de izlemesini engellediğini bilmenizi sağlayan yeni bir Safari özelliğidir. Safari’deki küçük kalkan düğmesine tıklayarak bir web sitesinin hangi izleyicilerin yüklendiğini görebilirsiniz. Buna ilaveten Apple ayrıca her hafta engellenen izleyiciler hakkında bilgi içeren ve en çok sitede hangi izleyicilerin kullanıldığı bir İzleme Raporu da sağlamakta bizlere.

Safari Sekmesi: Önizleme: macOS Big Sur’da Safari sekmeleri de güncellendi ve artık açık olan herhangi bir sekmenin üzerine gelirseniz, sitenin küçük bir önizlemesini görebilmektesiniz. Önizleme, sekmede ne olduğuna bir göz atmanızı sağladığı için, sekmede ne olduğunu görmek için sonuna kadar tıklama gerekliliğini ortadan kaldırıyor.

Safari Çeviri – Safari’de, dilleri tek bir tıklamayla çevirebilmenizi sağlayan yerleşik bir çeviri özelliği bulunmakta, böylece ayrı bir uzantı yüklemenize gerek yok. Apple’ın yerleşik çeviri seçeneği İngilizce, İspanyolca, Çince, Fransızca, Almanca, Rusça ve Brezilya Portekizcesi opsiyonlarını sunmakta.

Mesajlar – macOS Big Sur’daki mesajlar artık bir Mac Catalyst uygulaması, bu nedenle iOS için Mesajlar’da bulunan işlevlerin çoğuna sahip. Sabitlenmiş konuşmalar, satır içi yanıtlar ve sözler gibi tüm yeni iOS 14‌ özelliğini desteklemekte, ayrıca güncellenmiş bir fotoğraf seçici, memoji çıkartmaları oluşturma ve paylaşma seçeneği, trend olan görüntüleri ve GIF’leri bulmak için bir resim arama ve destek balonlar, konfeti ve daha fazlası gibi mesaj efektlerini de desteklemekte. Arama da oldukça geliştirilmiş durumda ve iOS için Mesajlar’a benzer şekilde konuşmalar, fotoğraflar, kişiler ve konumlar için ayrı listeler sunulmakta.

Pil Kullanımı: Apple, Sistem Tercihleri’nin Pil bölümünde, artık pilin performansına ve kullanım ekranına göre ayrılmış şekilde Mac’in 24 saat veya son 10 gün içindeki pil ömrü hakkında ayrıntılar sunuyor, böylece pilinizin nasıl çalıştığını görebiliyoruz. 2016 yılında macOS Sierra’dan kaldırılan bir özellik olan kalan pil ömrü tahminini de geri gelmiş durumda.

Video Düzenleme: Mac ‌Fotoğraflar‌ uygulaması artık video düzenlemeyi desteklediğinden, üçüncü taraf bir uygulama kullanmak zorunda kalmadan ışık ve renk gibi parametreleri ayarlayabilir, filtreler ekleyebilir ve videoları kırpıp döndürebilirsiniz.

Yeni Başlangıç​​Sesi: macOS Big Sur’da bir çok yeni ve güncellenmiş ses bulunmakta. Burada özellikle belirtilmesi gereken önemli bir güncelleme ise macOS başlangıç​​sesinin dönüşü.

Yeni gelen ana özellikler bunlar ancak MacOS Big Sur’da daha birçok yeni özellik de bulunmakta. macOS Big Sur şu anda geliştiricilere açılmış durumda, ancak Apple’ın yakın bir gelecekte herkese açık bir beta sürümü sunması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir